Haber Detayı
26 Eylül 2021 - Pazar 10:08
 
İHH’nın 10.000’ci su kuyusu Mali’de açıldı
Dünyanın dört bir yanında su kuyusu faaliyetlerinde bulunarak, insanların 21 yıldır temiz su ihtiyacını karşılayan İHH, 10.000’ci su kuyusunu Mali’de hizmete açtı.
DÜNYA Haberi
İHH’nın 10.000’ci su kuyusu Mali’de açıldı

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemediğini kaydeden İHH yetkilileri, kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ettiğine dikkat çekti.

Açılan su kuyuları, halkın temiz ve içilebilir su ihtiyacını sağlamakla birlikte özellikle hayvancılık ve küçük tarımsal faaliyetlerde de kullanılarak bölge insanları için geçim kaynağı oluğunu söyleyen yetkililer, susuzluk ve kıtlığın önlenmesinde önemli bir faktör olan su kuyuları bölge halkı ile bağışçılar arasında gönül bağı kuruyor.

“4,5 milyon kişinin artık temiz suyu var”

Edinilen bilgilere göre, 2021 yılı içerisinde de su kuyusu çalışmalarına ara vermeden devam eden İHH, Afrika ve Asya ülkelerinde su kuyuları açarak yüz binlerce insana umut oldu. Mali’nin Segou şehri Cemenibugu Köyü’nde açtığı Taluğ Ailesi Su Kuyusu ile birlikte İHH’nın 2000 yılından bu yana 41 ülke ve bölgede açtığı su kuyusu sayısı 10 bine ulaştı. Su kuyularından günlük istifade eden sayısı ise 4 milyon 478 bin 400’e ulaştı. Açılan standart su kuyularının yanında İHH bir de 104 adet derin su kuyusunu çeşitli ülkelerde hizmete açtı. Standart kuyuları açmanın ihtiyacı karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda devreye sokulan daha kapsamlı derin su kuyuları; depo, tesisat, güneş enerjisi sistemi, jeneratör ve benzeri özelliklerle birlikte inşa edildi. Derin su kuyularının her biri yaklaşık 5 ila 10 bin kişinin ihtiyacını karşılıyor. 

İHH’nın bugüne kadar su kuyusu açtığı ülke ve bölge isimleri şu şekilde: 

Afganistan, Bangladeş, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Çad, Endonezya (Açe), Etiyopya, Filistin (Gazze), Gana, Gine, Güney Afrika, Hindistan, Irak, Kamboçya, Kamerun, Kenya, Keşmir, Kırgızistan, Liberya, Lübnan, Mali, Moğolistan, Filipinler (Moro), Myanmar, Nijer, Nijerya, Pakistan, Patani, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tanzanya, Togo, Uganda ve Zimbabve.

Destek için hayırseverler, su kuyularına destek olmak için operatörlerden KUYU yazıp 3072'ye SMS göndererek 5 TL bağışta bulunabiliyor. Bir su kuyusunun tüm maliyetini karşılamak isteyen bağışçılar ise İHH'nın banka hesaplarına ya da online bağış yaparak mağdurlara umut olabiliyor. PHA

Kaynak: (PHA) - Perre Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İHH’nın, 10.000’ci, su, kuyusu, Mali’de, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı